MMA to dyscyplina, która ostatnimi czasy cieszy się bardzo dużym zainteresowaniem. Nie tylko wśród kibiców, ale i pośród obstawiających. Na typowanie mieszanych sztuk walki decyduje się coraz więcej tak początkujących, jak i bardziej doświadczonych typerów, za co odpowiedzialne są przede wszystkim pojawiające się jak grzyby po deszczu organizacje freak-fightowe.

Większe zainteresowanie zakładami na MMA powoduje również zapotrzebowanie na sprawdzone techniki typowania. My w naszym poradniku postaramy się nakreślić wszystko to, co może być istotne właśnie przy obstawianiu MMA. Na co zwrócić przy tym największą uwagę? Które gale możemy i powinniśmy obstawiać? Którzy bukmacherzy online pozwalają nam robić to na najlepszych dla nas warunkach? O tym wszystkim zamierzamy powiedzieć w naszym dzisiejszym wpisie.
Co liczy się najbardziej przy obstawianiu MMA?
MMA to dyscyplina na tyle specyficzna, że wymaga od nas zupełnie innego podejścia niż to standardowe, widoczne w przypadku drużynowych dyscyplin sportu. Abyśmy odnosili sukcesy w jej typowaniu, musimy odpowiednio się do niego przygotować. Przede wszystkim jednak powinniśmy wiedzieć, na co w tych przygotowaniach zwrócić naszą uwagę. Dopiero wtedy będziemy mogli mieć pewność, że zmaksymalizujemy nasze szanse na sukces. Poniżej przedstawiamy kilka z tych rzeczy, które mają w tym wszystkim największe znaczenie.
- Parametry fizyczne zawodników. Często grają one pierwszą rolę w pojedynku. Oczywiście, walki zawsze są toczone w kategoriach wagowych. Zawodnicy dysponują jednak zgoła innym zasięgiem ramion czy nóg oraz wzrostem, które mogą mieć duży wpływ na przebieg walki.
- Doświadczenie w walce. Walki bardzo często wygrywa się opanowaniem i doświadczeniem, a także inteligencją w oktagonie. W przypadku freak-fightów często mamy do czynienia z debiutantami, którzy zwykle radzą sobie gorzej niż osoby zaznajomione już z walką.
- Statystyki. Historyczne statystyki bardzo często określają styl danego zawodnika i to, w którym aspekcie pojedynkowania się szuka on swojej przewagi. Zdarzają się osoby preferujące walkę w stójce, ale i te radzące sobie w parterze. Są takie, które liczą na siłę jednego ciosu i znokautowanie przeciwnika, a są i takie, które grają na czas i radzą sobie ze swoimi przeciwnikami “na punkty”. Statystyki są w stanie powiedzieć wiele na ten temat.
- Kontuzje i aspekty czysto losowe. Kontuzje to chleb powszedni MMA – co ciekawe, nie zawsze prowadzą one do odwołania pojedynku. Zawodnicy – mimo ich wystąpienia – często starają się zrealizować kontrakt, co z kolei prowadzi do zgoła innego ich zachowania w oktagonie.
- Rodzaj pojedynku. MMA, jak sama nazwa sugeruje, pozwala zawodnikom na wykorzystywanie wielu różnych technik walki. Mimo wszystko jednak zawodnicy często umawiają się na określone reguły walki. Zdarza się tak, że mamy tu do czynienia z zasadami bokserskimi, walką na gołe pięści czy przy użyciu małych lub dużych rękawic. To wszystko może mieć olbrzymi wpływ na przebieg konkretnej walki. Musimy więc mieć to na uwadze.
Na które gale powinniśmy zwrócić największą uwagę?
Aktualnie istniejące w kategorii MMA federacje można podzielić na dwa podstawowe rodzaje – profesjonalne oraz freak-fightowe. W przypadku tych pierwszych mamy oczywiście do czynienia z zawodowymi zawodnikami, którzy żyją i utrzymują się z tego sportu, a którzy prezentują bardzo wysoki poziom umiejętności i przygotowania. W przypadku federacji freak-fightowych możemy z kolei liczyć na bardziej amatorskie pojedynki osób, które nie były wcześniej związane ze światem MMA, a które znane są ze swojej działalności w Internecie lub showbiznesie.
ZOBACZ WIĘCEJ:
Zdecydowanie największym prestiżem cieszą się aktualnie dwie federacje profesjonalne: UFC oraz KSW. To pierwsze wywodzi się z Stanów Zjednoczonych i jest najdłużej istniejącą federacją MMA na świecie. Taką, w której występować chciałby praktycznie każdy profesjonalista. KSW to z kolei polska organizacja, która na przestrzeni lat budowała sobie renomę, a aktualnie jest uważana za najpopularniejszą w Europie.
Choć obie wyżej wspomniane gale istnieją najdłużej, za budowanie popularności dyscyplinie MMA są odpowiedzialne przede wszystkim gale freak-fightowe, które wykorzystują olbrzymie zasięgi zawodników-amatorów, których zakontraktowują. Najdłużej istniejącą w tym przypadku federacją jest Fame MMA, które z uwagi na swój budżet najczęściej pozyskuje najbardziej znanych influencerów. Dużym zaskoczeniem za sprawą jakości wykonania i profesjonalnej prezentacji okazało się też High League, którego organizatorem jest Malik Montana. Co jakiś czas na rynku pojawiają się też mniejsze, acz zawsze pod pewnymi względami interesujące i kontrowersyjne projekty, jak chociażby MMA VIP czy Prime MMA.
Warto wiedzieć: tym, co łączy każdą ze wspomnianych organizacji freak fightowych jest sposób dystrybucji kolejnych gal. Udostępniane są one w modelu PPV. Wyjątkiem są gale profesjonalne, które są transmitowane w telewizji oraz na platformach streamingowych.
Bukmacherzy online a ich oferta na MMA
O ile w przypadku wielu dyscyplin sportowych oferta polskich bukmacherów lubi się pokrywać (przynajmniej jeżeli chodzi o to, na co pozwalają oni stawiać), jeżeli chodzi o MMA potrafi znacząco się różnić. Wynika to z częstego procederu związanego z kupowaniem praw do konkretnych gal na wyłączność. Jeżeli więc planujemy obstawianie konkretnej gali, zwróćmy uwagę, którzy bukmacherzy online posiadają prawo do zawierania jej w swojej ofercie. Unikniemy w ten sposób zaskoczenia oraz damy sobie możliwość typowania.
STS, a zatem najpopularniejszy bukmacher w Polsce, na ten moment nie posiada żadnej umowy na wyłączność. Można u niego obstawiać wszystkie te gale, które nie wprowadziły ekskluzywności dla swoich sponsorów. Chodzi między innymi o UFC i KSW, które trafiają zwykle do oferty każdego buka. Nieco inaczej przedstawia się sytuacja w przypadku Fortuny, która oprócz wspomnianych gal pozwala na typowanie High League. Betclic z kolei jest jedynym bukmacherem, u którego możemy obstawiać własne typy na Fame MMA.